Zalecenia -aparat stały - ortodental

Idź do spisu treści

Menu główne:

Ważne
 

            
      INFORMACJE DLA PACJENTÓW LECZONYCH
                   STAŁYMI APARATAMI ORTODONTYCZNYMI



                    WARUNKIEM POWODZENIA LECZENIA JEST ŚCISŁE
                          PRZESTRZEGANIE WSKAZÓWEK LEKARZA


1. Aparat przymocowany jest do zębów na stałe. Nie wolno samodzielnie go aktywować.

2. Zaraz po założeniu aparatu stałego, zęby stają się tkliwe i obolałe. Dolegliwości te będą trwały przez kilka dni. Aby je zmniejszyć, należy w tym czasie ograniczyć żucie twardych pokarmów. W razie dużych dolegliwości można zastosować doustny środek przeciwbólowy.


3. Przez cały czas aktywnego leczenia należy unikać bardzo twardych pokarmów (np. sucharów, orzechów, cukierków, popcornu, itp.) ze względu na możliwość uszkodzenia aparatu,  oraz lepkich pokarmów (np. ciągnących cukierków, gumy do żucia) ponieważ resztki są trudne do oczyszczenia.


4. Należy myć zęby po każdym posiłku używając do tego specjalnych szczotek i pasty z fluorem, stosować płukanki. Bardzo przydatne w utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego są: irygator wodny lub szczoteczka soniczna,
Specjalne wyciorki, szczoteczki jednopęczkowe, nici ortodontyczne. Wszystkie środki higieniczne można nabyć w sklepach dla stomatologów, np. (TRIOMED, ul. Smoluchowskiego 1/3, Gdańsk) lub niektórych aptekach. Lekarz nie odpowiada za powstanie ubytków próchnicowych lub innych powikłań, np. zapalenia dziąseł, powstałych z powodu nieprzestrzegania przez pacjenta właściwej higieny jamy ustnej.


5. Należy stosować się ściśle do poleceń lekarza. W przypadku zastosowania wyciągów elastycznych lub wyciągu zewnętrznego (headgeara), należy regularnie wymieniać gumki i przestrzegać czasu noszenia wyciągu. Niezastosowanie się do zaleceń przedłuża regulację zgryzu, a nawet uniemożliwia wyleczenie.


6. Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się w ustalonych terminach, w celu regulacji aparatu i kontroli postępowania leczenia. Na wizyty należy przynosić szczotkę i pastę do zębów.


7. W sytuacji awaryjnej, gdy aparat ulegnie uszkodzeniu, obluzowaniu, deformacji, odklei się zamek lub odcementuje się pierścień, należy skontaktować się jak najszybciej, aby ustalić „awaryjny” termin wizyty.


8. Raz na pół roku obowiązuje kontrola u swojego stomatologa, celem ewentualnego leczenia ubytków próchnicowych. Stały aparat ortodontyczny nie jest przeciwwskazaniem do leczenia zębów.


9. Leczenie aktywne aparatem stałym może trwać przeciętnie 2-2,5 roku. Po jego zakończeniu, konieczne jest leczenie retencyjne (utrwalające), które trwa najmniej 2 lata. Najczęściej stosuje się wyjmowaną szynę lub płytkę górną i stały retainer na zęby dolne.



 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego