Przebieg leczenia - ortodental

Idź do spisu treści

Menu główne:

Ważne

PRZEBIEG LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

1. Konsultacja ortodontyczna
2. Przedstawienie planu leczenia
3. Rozpoczęcie właściwego leczenia
4. Wizyty kontrolne
5. Faza retencji

1. KONSULTACJA ORTODONTYCZNA

Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia, będącego wstępem do osiągnięcia wyników satysfakcjonujących obie strony. Kolejnym etapem, koniecznym do zaplanowania leczenia, jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu oraz czynności mięśni, pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia fotograficzne uzębienia, dołączane następnie do dokumentacji cyfrowej pacjenta. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków gryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG (zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne boczne czaszki).

2. PRZEDSTAWIENIE PLANU LECZENIA

Celem drugiej wizyty jest zapoznanie pacjenta z wynikami badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu, warunków kostnych, profilu twarzy, oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego przebieg i przewidywany czas trwania leczenia. Jest to również moment przeznaczony na odpowiedzenie na ewentualne pytania pacjenta oraz, po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia, na podjęcie decyzji o terminie rozpoczęcia właściwego leczenia.



3. ROZPOCZĘCIE WŁAŚCIWEGO LECZENIA

Pierwszym elementem tej wizyty jest, w zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia, wydanie pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Są to zabiegi bezbolesne. Następnie ortodonta przedstawia pacjentowi wszelkie wskazania i konieczne porady. Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego. Leczenie aparatami stałymi trwa około dwóch lat.

4. WIZYTY KONTROLNE

Wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością w zależności od zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb pacjenta:
- aparaty ruchome - co
5-6 tygodni
- aparaty stałe - co
6 tygodni.
Celem tych obligatoryjnych wizyt jest kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów.

5. FAZA RETENCJI

Ostatnim etapem leczenia, równie istotnym, bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, jest faza retencji. W przypadku leczenia aparatem ruchomym funkcję aparatu retencyjnego spełnia dotychczas użytkowany aparat ortodontyczny bez aktywowania. W sytuacji leczenia aparatem stałym, po zdjęciu aparatu, oczyszczeniu zębów kleju i wypolerowaniu, pacjent otrzymuje ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne oraz cieniutki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego